İmar Barışı İle Yaklaşık 13 milyon Yapının İmar ve Ruhsat Sorunu Kalkıyor !.

İmar Barışı İle Yaklaşık 13 milyon Yapının İmar ve Ruhsat Sorunu Kalkıyor !.

haber-Imar-barisi-Ile-yaklasik-13-milyon-yapinin-Imar-ve-ruhsat-sorunu-kalkiyor--52.html

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, geçmişte Türkiye’de 13 farklı imar affının yapıldığını, ancak bunların kalıcı bir çözüm getirmediğini belirti. İmar Barışıyla 13 milyon yapıyı kapsayan Yapı Kayıt Belgesini almak için vatandaşların başvurularının 8 Haziran cuma gününden başlayarak, 31 Ekime kadar başvuru yapabileceklerini bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar affını, imar alanında son 30 yılın en önemli olayı olarak değerlendirdi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de 1950’li yıllardan itibaren bir göç dalgasının yaşandığını, bu dönemlerde gerekli hazırlıklar yapılmadığı içinde günümüzde bu sorunların yaşandığını söyledi. 

Bakan Özhaseki, Türkiye’nin yapı stoğuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve şunları ifade etti.  "Geldiğimiz noktada içimiz acıyarak söylüyoruz, Türkiye’de yapı stoğu olarak sağlıksız yapılar bulunduğu gibi, kimliksiz yapılar da mevcut. Ruhsatsız, iskansız, insanların aklına estiği gibi inşa ettiği yapılar var. Bu ortam doğru bir ortam değil. TÜİK verilerine göre 26 milyon 358 bin gibi bir sayı var. 26.5 milyon civarında bağımsız birimimiz var. 9.5 milyon civarında da binalarımız var. Bunların içinde imara aykırı yapı ne kadar diye soruyoruz, bunları bilen belediye başkanımız da yok ne yazık ki. Herhalde şu anda imara aykırılık teşkil eden yapı sayısı yüzde 50’lerin üzerindedir. Siyaset kurumu bu sorunlara çözüm bulma yeridir. Bunlara gözümüzü kapatamayız" diye bilgi verdi.